» Aqrar-turizm İnvestisiya Forumu
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu və Konstitusiya Araşdırmalar Fondunun birgə həyata keçirdiyi “AgriVision” layihəsi çərçivəsində 27 yanvar 2022-ci il tarixində Bakı şəhərində “Aqrar-turizm İnvestisiya Forumu” təşkil olunacaq.
Forum Lənkəran-Astara iqtisadi rayonundan olan təsərrüfat sahibləri və xidmət təminatçıları üçün turizm məkanlarının strategiyalarını və biznes planlarını potensial dövlət və özəl investorlara təqdim etmək üçün platforma rolunu oynayacaq. İnvestorlar arasında dövlət qurumları; kənd yerlərinin, kənd təsərrüfatının və turizmin inkişafı sahəsində çalışan beynəlxalq donor təşkilatları; kiçik və orta fermer təsərrüfatları və müəssisələrlə əməkdaşlıq edən maliyyə institutları; eyni zamanda kənd yerlərində turizm imkanlarının maliyyələşdirilməsində maraqlı olan dövlət və özəl şirkətlər; eləcə də fərdi sahibkarlar olacaq.
İnvestisiya Forumu qapalı tədbir olub yalnız dəvət olunanlar ilə birlikdə keçiriləcəkdir. Tədbirdə təsərrüfat sahibləri və investorlar olmaqla 2 hissəli panel müzakirəsi və müvafiq sahənin mütəxəssislərindən ibarət spiker çıxışları da nəzərdə tutulur. Yeni əlaqələr, yeni imkanlarla bol olan tədbir regiondan gələn iştirakçılara həmçinin təklif etdikləri xidmət və məhsulları potensial investorlara təqdim etmək imkanı da qazandırmış olacaq.
Bununla yanaşı, aqrar turizm sahəsində mövcud çətinlik və imkanlar barədəsində məlumatlandırıcı xarakter daşıyan forum şəhər ilə kənd arasındakı əlaqəni gücləndirməyə də xidmət edəcək. Aqrar və eko-turizm üzrə maraqlı tərəflərin və  xidmət təminatçılarının potensialını daha da gücləndirəcək tədbir ölkəmizin cənub zonasında olan mövcud turizm məntəqələrinin görünürlülük imkanını da artıracaqdır.

The Investment Forum will be held in Baku
The “Agri-Tourism Investment Forum” will be held in Baku on January 27, 2022 within the framework of the “AgriVision” project jointly implemented by the Eurasia Partnership Foundation and “Constitution” Research Foundation with the financial support of the European Union.
The Forum will serve as a platform for farm owners and service providers from the Lankaran-Astara economic region to present the tourism destination strategies and business plans to potential public and private investors. Among the investors will be government agencies; international donor organizations working in the area of rural development, agriculture and tourism; financial institutions that work with small and medium farms and enterprises; also public and private companies interested in financing rural tourism opportunities; at the same time individual entrepreneurs.
The Investment Forum is a closed event and will be held only with invited guests. The event will include a two-part panel discussion, with farm owners and investors, also speeches by the experts in relevant fields. The event, filled with networking and new opportunities, will give participants from the regions the chance to present their services and products to potential investors.
At the same time, the forum which informs about the existing difficulties and opportunities in the field of agrarian tourism, will serve to strengthen the relationship between urban and rural areas as well. The event, that will further strengthen the capacity of agrarian and eco-tourism stakeholders and service providers, will also increase the visibility of existing tourist destinations in the southern part of the country.