» Vətəndaş Jurnalistikası E-media Proqramı
Norveçin Xarici İşlər Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə AƏF 2011-ci ilin Yanvar ayında Azərbaycanda 2 illik Vətəndaş Jurnalistikası E-Media Proqramını təqdim edib.Proqramın məqsədi informasiyanın toplanması və bölüşdürülməsində alternative yolları göstərərək Azərbaycanda azad və müstəqil medianın inkişafına kömək etmək olub. Proqram bu məqsədə nail olmaq üçün: (1) Səlahiyyətlər verib, maarifləndirib və vətəndaş cəmiyyəti və media təşkilatlarını texniki yardımla təmin edib; (2) Azad elektron medianı təbliğ edib və Azərbaycanda bitərəf informasiyanın azad axınını təşviq edib. Bitərəf və yüksək keyfiyyətli informasiyaya ehtiyac ən çox regionlarda olduğu üçün, proqram Bakıdan kənarda 10 hədəf regiona yönəldilib.
Proqram qeyri- ənənəvi mediadan istifadə üçün lazım olan qabiliyyətləri özündə cəmləşdirən bir qrup aktiv vətəndaşı yığıb. Layihə fəaliyyətlərinin məqsədi səlahiyyətlər vermək, maarifləndirmək və vətəndaş cəmiyyətinə və media təşkilatlarına texniki yardım göstərmək, eyni zamanda bütün ölkədən iştirakçıları öyrəndiklərini və təcrübələrini bir birilə paylaşmaq üçün qarşılıqlı münasibətlər qurmağa təşvik edib. Proqram çərçivəsində iştirakçıların bir sıra təlimlərdə iştirakı və informasiyanın toplanması və bölüşdürülməsində alternativ yolların üstünlüyünü göstərmək üçün yüksək səviyyədə ictimaiyyətə çatdırılıb və media məhsullarını hazırlamaları gözlənilib.

» CITIZEN JOURNALISM E-MEDIA PROGRAM
With financial assistance from the Norwegian Ministry of Foreign Affairs, EPF launched a 2-year Citizen Journalism E-Media program in Azerbaijan in January 2011. The goal of the program was to aid the development of free, independent media in Azerbaijan by introducing alternative means of collecting and sharing information. The program aimed to achieve this goal by (1) empowering, educating, and providing technical assistance to civil society and media organizations and (2) promoting independent electronic media and encouraging the free flow of unbiased information in Azerbaijan. Because the need for unbiased, high-quality information was greatest in the regions, the program focuses on 10 target regions outside of Baku.
The program developed a group of active citizens possessing the skills needed to exploit non-traditional media. Project activities aimed at empowering, educating, and providing technical assistance to civil society and media organizations and  also encouraged participants from throughout the country to engage with each other to exchange lessons learned and best practice. In the framework of the program the participants were expected to undergo extensive training sessions and produced media products which will be highly publicized to showcase the advantages of alternative means of collecting and sharing information.