Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu və “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondu tərəfindən həyata keçirilən “AgriVision” layihəsi çərçivəsində Lənkəran-Astara iqtisadi rayonundan olan 10 turizm məntəqəsinin nümayəndələri 13-14 may 2022-ci il tarixlərində Batumidə keçirilən beynəlxalq turizm sərgisində iştirak etdilər.
Bu tədbir üçün turizm sərgisinin seçilməsinin səbəbi hər il Azərbaycana gələn xarici turistlərin böyük hissəsinin qonşu dövlətlərin, o cümlədən Gürcüstan vətəndaşlarının təşkil etməsidir. Bundan başqa, bir sıra xarici turistlər Cənubi Qafqaza səfərlər zamanı ilk olaraq gediləcək yer kimi Gürcüstanı seçirlər və oradakı bir çox tur operatorları Azərbaycandakı turizm məntəqələrinə səfərlərin də daxil olduğu tur paketlərini satırlar. Beləliklə, xaricdən gələn turistlər ənənəvi sənət və sənətkarlıq, milli mətbəx və bütövlükdə orijinal kənd həyat tərzi ilə bağlı fəaliyyətləri müşahidə etmək və ya iştirak etməkdə maraqlı ola bilərlər. Müvafiq olaraq, layihəyə daxil olan məntəqələrə səyahət Azərbaycanın şəhərlərdə yerləşən görməli yerlərini tamamlayan orijinal bir təcrübə kimi uğurla təbliğ olunmuşdur.
Sərgi üçün iştirakçıları seçərkən Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunda yerləşən müxtəlif turizm məntəqələrinin təmsil olunmasına xüsusi diqqət yetirilib. Səfərdə 18 konsorsium üzvü iştirak edib və öz xidmətlərini/məhsullarını geniş auditoriya qarşısında nümayiş etdirməklə, eləcə də yerli və beynəlxalq şirkətlər və ziyarətçilərlə ünsiyyət qurmaqla öz bizneslərini tanıtdırmaq şansı əldə ediblər.
Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu konsorsiuma sərgi zamanı təqdim olunacaq marketinq materiallarının (məsələn, broşuralar, vərəqələr, kliplər və s.) müvafiq dillərdə hazırlanmasında köməklik göstərmişdir. Bu layihə fəaliyyətinin ən başlıca məqsədi layihədə təmsil olunan turizm məntəqələrində təklif olunan aqrar turizm xidmətlərinin xarici tur operatorları tərəfindən paket turların bir hissəsi və ya müstəqil məhsul kimi təbliğ edilməsi idi. Çoxlu sayda xarici turistlər 10 turizm məntəqəsinin çətir brendi olan “Yaşıl Obalar”ın stendində yaxınlaşaraq layihədə iştirak edən fermerlər və xidmət təminatçıları ilə tanış oldular.

Within the framework of the “AgriVision” project jointly implemented by the Eurasia Partnership Foundation and “Constitution” Research Foundation with the financial support of the European Union, representatives of 10 tourism destinations from Lankaran-Astara economic region took part in the international tourism exhibition held in Batumi on 13-14 May 2022.
The tourism fair was chosen for the purpose of this event due to the fact that the citizens of neighboring countries, including Georgia comprise a large proportion of international tourists visiting Azerbaijan every year. In addition, a number of foreign tourists choose Georgia as their first destination during their trips to the South Caucasus, and many tour operators in this country are selling tour packages which include visits to Azerbaijani tourism destinations. As such, tourists arriving from abroad may be interested in observing and/or participating in activities related to traditional arts and crafts, national cuisine, and authentic rural lifestyle as a whole. Accordingly, a trip to the project destinations was successfully marketed as an authentic experience that is complementary to the urban attractions of Azerbaijan.
While choosing the participants for the fair special attention was paid to the representation of different tourism destinations in the Lankaran-Astara economic region. 18 consortia members participated in the trip and had a chance to promote their businesses by showing their services/products in front of a wide audience and connecting with local and international companies and visitors.
Eurasia Partnership Foundation assisted the consortia with developing marketing materials in corresponding languages (e.g. brochures, flyers, clips, etc.) to be presented during the fairs. The ultimate goal of this project activity was to have the agri-tourism services offered at the project tourism destinations promoted by the foreign tour operators as part of package tours or as stand-alone products. Many foreign tourists approached the stand of “Yashil Obalar”, the umbrella brand of 10 TDs, and got familiarized with the participating farmers and service providers of the project.