Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu və “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondu tərəfindən həyata keçirilən “AgriVision” layihəsi çərçivəsində Lənkəran iqtisadi bölgəsindən seçilmiş aqrar/eko-turizm məntəqələrinin sahibləri ilə müvafiq sahənin ekspertləri arasında görüşlər həyata keçirilmişdir.
İki gün davam edən görüşlər zamanı layihə bölgəsində yerləşən kiçik və orta ailə təsərrüfatları və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələrin sahibkarları ilə bir yerli və bir xarici ekpert olmaqla turizm sahəsinin mütəxəssisləri görüşmüş və bu görüşlər zamanı digər bir yerli mütəxəsssin də iştirakı onlayn formada təmin edilmişdir. Lənkəran şəhərində keçirilən görüşlərdə ekspertlər sahibkarlara onların təsərrüfatları barədə apardıqları qiymətləndirmə haqqında məlumat vermiş, mövcud vəziyyəti dəyərləndirmiş, həm xidmət, həm də şəraitlə bağlı çatışmayan cəhətlətləri nəzərə çatdırmışdırlar. Qeyd etmək lazımdır ki, ekpert qiymətləndirmələri özəl tur operatorlarının da iştirakı ilə fevral ayındada seçilmiş turizm məntəqələrinə edilmiş səfərlər əsasında əldə olunan rəylər və tərtib olunmuş qiymətləndirmə meyarları əsasında həyata keçirilmişdir.
Ümumiyyətlə, layihə çərçivəsində ekspertlər mümkün olduğu təqdirdə xüsusi karantin rejimi qaydalarını da nəzərə alaraq bir neçə dəfə Lənkəran iqtisadi regionuna işgüzar səfərlər etmiş, həm sahibkarlar və onların işçiləri, həm də müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən yerli dövlət və özəl təminatçılarla görüşlər keçirmişlər. Bu sonuncu görüşlər zamanı da ekspertlər turizm məntəqələrinin ehtiyacları, hədəfləri və aidiyyatı məsələlərlə maraqlanmış, onların inkişaf stragiyaları formalaşdırmasına öz təklif və tövhələrini vermişlər.
Ekspertlər tərəfindən keçirilmiş görüşlər və qiymətləndirmələr nəticəsində turizm məntəqələrinin təlim və bacarıq ehtiyacları müəyyənləşmişdir ki, bu tövhə yaxın zamanda həyata keçiriləcək potensialın gücləndirilməsi fəaliyyətlərində təlimçilər və digər mütəxəssislər tərəfindən istifadə olunacaqdır.

In framework of “AgriVision” project, which is implemented by Eurasia Partnership Foundation and the “Constitution” Researches Foundation with the financial support of the European Union, meetings were held between the owners of selected agro / eco-tourism destinations from Lankaran economic region and experts in the relevant field.
During the two-day meetings, tourism experts, including one local and one foreign expert, met with the owners of small and medium-sized farms and agricultural enterprises located in the project area, and during these meetings the participation of another local expert was also provided online. At the meetings held in Lankaran city, the experts informed the entrepreneurs about the assessment of their farms, evaluated the current situation, and pointed out the shortcomings in terms of both service and conditions. It should be noted that the expert assessments were carried out on the basis of feedback obtained from visits to selected tourist destinations in February with the participation of private tour operators and the assessment criteria developed.
In general, within the framework of the project, by taking into account the rules of the special quarantine regime the experts made several business trips to the Lankaran economic region whenever possible, held meetings with both entrepreneurs and their employees, as well as local public and private providers operating in the relevant field. During these recent meetings, the experts were interested in the needs, goals of tourist destinations and relevant issues, and gave their suggestions and contributions to the formation of their development strategies.
As a result of expert meetings and assessments, the training and skills needs of tourism destinations have been identified, which will be used by trainers and other professionals in capacity building activities in the near future.