Avropa İttifaqnın maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu tərəfindən həyata keçirilən “AgriVision” layihəsi çərçivəsində Lənkəran-Astara iqtisadi bölgəsindən seçilmiş aqrar/eko-turizm məntəqələrinin nümayəndələri 12-16 sentyabr tarixlərində Türkiyədə növbəti təhsil turunda iştirak etdilər. Turun əsas məqsədi iştirakçıları öz turizm məntəqələrini inkişaf etdirmək üçün fikir və sınaqdan keçmiş yanaşmalarla təchiz etmək idi. Təhsil turu üçün Lənkəran-Astara iqtisadi rayonundan seçilmiş turizm məntəqələrinin şəraitləri və imkanları ilə mümkün qədər uyğun olan aqrar/eko-turizm təsərrüfatları müəyyənləşdirilmişdi. Ümumi olaraq iştirakçılar aqrar / eko-turizm təsərrüfatlarının inkişaf tarixi haqqında məlumat əldə edib, turizm xidmətlərinin göstərilməsini yerində müşahidə edərək birbaşa həmkarlarından öyrənmək imkanı əldə etdilər.
Təhsil turunun ilk günündə iştirakçılar Beykoz bölgəsində yerləşən Kulindağ Dağevi turizm məkanına səfər etdilər. Səfər zamanı onlar ilk olaraq müəssisənin tarixi və fəaliyyəti haqqında məlumat aldılar. Daha sonra ərazidəki qonaqlama şəraiti ilə tanış olan azərbaycanlı iştirakçılar eko turizm konsepti və bu tərz turizm məkanlarında təşkil oluna bilən tədbirlər haqqında da məlumat elə etdilər. Xatırladaq ki, bu turizm məntəqəsinə edilən səfərin əsas məqsədi iştirakçılara dağlıq ərazidə turizm müəssisəsinin yaradılması və fəaliyyəti istiqamətində örnək göstərmək idi.
Təhsil turunun ikinci günündə İzmit şəhərinin Kocaeli bölgəsində yerləşən Farge Orqanik Kənd Təsərrüfatı müəssisəsinə səfər təşkil edildi. Tur proqramının ilk mərhələsində təsərrüfat sahibi azərbaycanlı iştirakçılara öz təsərrüfatı, təsərrüfatın tarixi və indiki fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi. Daha sonra qonaqlar ilə birlikdə əkin üçün ayrılmış ərazilərə baxış keçirilən sahibkar yerindəcə orqanik kənd təsərrüfatı haqqında öz biliklərini paylaşmış və təsərrüfatda əkilən məhsullar və onların istehsalı şəraitini göstərmişdir.
İştirakçılar təhsil turu çərçivəsində son səfərlərini Bilecik bölgəsində yerləşən Zeytinliboğaz Permakültür təsərrüfatına etdilər. Burda da iştirakçılar təsərrüfat sahibi tərəfindən qarşılanmış, müəssisənin fəaliyyəti, tarixi və burada istehsal edilən məhsullarla tanış edilmişdir. Daha sonra müəssisənin istehsalı olan şəfalı yağlar və ondan hazırlanan kosmetik / tibbi məhlul haqqında məlumat verilmiş, iştirakçılarla birlikdə bu məhlulun hazırlanması baş tutmuşdur. Sonda iştirakçılar birlikdə hazırladıqları məhsulları hədiyyə olaraq almış və nahar üçün türk mətbəxinin təamlarının hazırlanmasında da könüllü olaraq iştirak etmişlər. Təsərrüfatdan xoş xatirələrlə ayrılan Lənkəran-Astara iqtisadi rayonundan olan təsərrüfat sahibləri bu kimi master klassların özlərinin təklif etdikləri xidmətlərə də əlavə edilməsinin önəmini qeyd etdilər.
Sonda onu da qeyd etmək lazımdır ki, bu təhsil səfərləri Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşən “AgriVision” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən artıq ikinci turdur. Layihəyə cəlb olunmuş turizm məntəqələrinin nümayəndaləri üçün təşkil olunan ilk təhsil turu 05-10 iyul 2021-ci tarixində Türkiyənin İzmir bölgəsində həyata keçirilmişdir.

» Another study tour was organized for representatives of agri/eco tourism destinations.
Within the framework of the “AgriVision” project implemented by Eurasia Partnership Foundation with the financial support of the European Union, representatives of selected agri/eco-tourism destinations from the Lankaran-Astara economic region participated in the next study tour in Turkey on September 12-16. The main objective of the tour was to equip the participants with ideas and tested approaches to develop their tourism destinations. For the study tour, agri/eco-tourism enterprises were identified that were as compatible as possible with the conditions and opportunities of the selected tourist destinations from the Lankaran-Astara economic region. In general, the participants learned about the history of the development of agri/ eco-tourism enterprises, observed the provision of tourism services on the spot, and had the opportunity to learn directly from their colleagues.
On the first day of the study tour, the participants visited Kulindagh Daghevi tourist destination located in Beykoz region. During the visit, they first received information about the history and activities of the enterprise. Later, the Azerbaijani participants, who got acquainted with the accommodation conditions in the area, also informed about the concept of eco-tourism and the events that can be organized in such tourist places. It should be recalled that the main purpose of the visit to this tourist destination was to show the participants an example in the direction of the creation and operation of a tourism enterprise in a mountainous area.
On the second day of the study tour, a visit to the Farge Organic Agriculture enterprise located in the Kocaeli region of Izmit was organized. In the first stage of the tour program, the owner of the farm gave the Azerbaijani participants detailed information about his farm, the history and current activities of the farm. Later, the entrepreneur, who together with the guest visited  to the areas designated for cultivation, shared his knowledge about organic agriculture on the spot and showed the products grown on the farm and their production conditions.
The participants made their last visit as part of the study tour to the Zeytinlibogaz Permaculture farm located in the Bilecik region. Here, the participants were also welcomed by the owner of the farm and were introduced to the enterprise’s activity, history and products produced here. Later, information was given about the healing oils produced by the enterprise and the cosmetic/medical solution prepared from it, and the preparation of this solution was carried out together with the participants. At the end, the participants received the products they prepared together as a gift and voluntarily participated in the preparation of the Turkish cuisine for lunch. Farm owners from the Lankaran-Astara economic district, who left the farm with good memories, noted the importance of adding such master classes to the services they offer.
At the end, it should be noted that these study tours are already the second round carried out within the framework of the “AgriVision” project funded by the European Union. The first study tour organized for the representatives of the tourist destinations involved in the project was carried out on July 5-10, 2021 in the Izmir region of Turkey.