Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu və “Konstitusiya” Araşdırmaları Fondu tərəfindən birgə həyata keçirilən “AgriVision” layihəsi çərçivəsində müstəqil yerli ekspertlər Günay Rzazadə və Şəbnəm Nuriyeva tərəfindən “Azərbaycanda aqro/ekoturizmin inkişaf etdirilməsi üzrə Bələdçi kitabı” hazırlanıb.
Bələdçi kitabı fermerlərin aqro/ekoturizm fəaliyyətinə başlamasına və ya onu inkişaf etdirməsinə kömək etmək üçün başlanğıc nöqtəsi kimi çıxış edəcək, həmçinin turizmin bu növünün təsərrüfat və icma arasındakı əlaqəni necə gücləndirə biləcəyini daha yaxşı anlamağa yardım edəcəkdir.
Vəsait hazırlanarkən digər ölkələrdə həyata keçirilən aqrar turizm təcrübələri yerli şəraitə uyğunlaşdırılıb, Azərbaycanda aqroturizm perspektivləri və nümunəvi təcrübələr qeyd olunmuşdur. Bununla yanaşı, Turizm Destinasiya Konsorsiumu, marketinq planı, Azərbaycanda aqro/ekoturizm xidmət təminatçıları üçün maliyyə mənbələri və biznes planın tərtib edilməsi kimi aqroturizmlə maraqlananlar üçün önəmli hesab etdiyimiz mövzular da bələdçi kitabına əlavə edilib. Vəsait həmçinin kənd təsərrüfatı fəaliyyəti ilə bağlı uğur hekayəsinin yaradılması üçün əsas biliklərin təmin edilməsində önəmli rol oynayır.
Vəsaitin 200 ədəd çap olunması və aqrar turizm maraqlı tərəfləri ilə paylaşılması nəzərdə tutulur. Maraqlanan şəxslər Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu ilə əlaqə saxlaya bilərlər.

Within the framework of the “AgriVision” project funded by the European Union and implemented by Eurasia Partnership Foundation and “Constitution” Research Foundation, the “The manual on the development of agri/ecotourism in Azerbaijan” was prepared by independent local experts Gunay Rzazade and Shabnam Nuriyeva.
The manual will act as a starting point to help farmers start or develop agri/ecotourism activities, and to better understand how this type of tourism can strengthen the relationship between farm and community.
While preparing the manual, the agricultural tourism practices implemented in other countries were adapted to local conditions, and the perspectives and exemplary practices of agri tourism in Azerbaijan were noted. In addition, topics that considered important for those interested in agri-tourism, such as Tourism Destination Consortium, marketing plan, financial sources for agri/ecotourism service providers in Azerbaijan, and business plan formulation, have also been added to the manual. The manual also plays an important role in providing the basic knowledge to create a success story for agricultural activities.
It is planned to print 200 copies of the resource and share it with agri-tourism stakeholders. Interested people can contact Eurasia Partnership Foundation