» Aqrar / eko-turizm sahəsində biznes planların maliyyələşdirilməsi üçün müsabiqə elan olundu.
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu və “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondu tərəfindən Lənkəran iqtisadi regionunda həyata keçirilən “AgriVision” layihəsi çərçivəsində biznes plan müsabiqəsi həyata keçirilir. Bu məqsədlə Lənkəran şəhəri, Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunan müsabiqə haqqında info-sessiyada müsabiqənin şərtləri, seçim kriteriyaları, qaliblərin seçilməsi qaydaları, mükafat fondu və digər aidiyyatı məlumatlar verildi. Bundan başqa Lənkəran KOB İnkişaf Mərkəzinin direktoru Rafət Şirəliyev tərəfindən müsabiqə üçün ekspertlər tərəfindən hazırlanmış müraciət forması iştirakçılara təqdim olunaraq onlara bir nümunə əsasında biznes planın necə yazılması izah edildi.
30 noyabr tarixinədək davam edən biznes plan müsabiqəsi çərçivəsində aqrar/eko-turizm xidmət təminatçıları təqdim etdikləri turizm xidmətlərini təkmilləşdirmək və ya genişləndirmək, habelə Turizm Məkanları (TM) çərçivəsində yeni turizm fəaliyyətlərinə başlamaq üçün biznes plan təqdim etməyə dəvət olunurlar. Təqdim olunan biznes planlarının keyfiyyətini artırmaq məqsədilə AƏF potensial müraciət edənlər üçün məsləhət xidmətləri təşkil edəcək. Belə ki, müsabiqə müddətində biznes planını təqdim etmək istəyən qurum və sahibkarlara layihə ekspertləri tərəfindən 1 ay müddətində mentorluq xidməti göstəriləcək.
Biznes plan müsabiqəsi bir çox məqsədə xidmət edir. Birincisi, biznes planının hazırlanması və təkmilləşdirilməsi prosesi aqrar/eko-turizm xidmət təminatçılarının potensialının artırılması üçün əlavə bir vasitədir. İkincisi, biznes planlarının TM strategiyalarına uyğunlaşdırılması tələbi, turizm məkanlarının inkişafında tutarlılığı, strategiyaların tətbiqini daha da artırır və konsorsiumlardakı tərəfdaşlığı gücləndirir. Üçüncüsü, mükafat fondu TM strategiyalarının həyata keçirilməsi üçün çox ehtiyac duyulan vəsaiti təmin edir ki, bu da yeni aqrar/eko-turizm məhsullarının inkişafına kömək edir, yerli fermerlərin gəlir mənbələrini şaxələndirir və kənd yerlərində məşğulluq imkanları yaradır.
Biznes plan müsabiqəsi üçün ətraflı məlumatı Avrasiya Əməkdaşlıq Fondunun veb saytında yerləşdirilən elandan və ya info@epfound.az elektron ünvanına yazaraq öyrənə bilərsiniz.

» Competition was announced to finance business plans in the field of agri / eco-tourism.
A business plan competition is carried out within the framework of the “AgriVision” project implemented by Eurasia Partnership Foundation and “Constitution” Researches Foundation in Lankaran economic region with the financial support of the European Union. For this purpose, the info-session on the competition organized at the Heydar Aliyev Center in Lankaran provided the conditions of the competition, selection criteria, rules for selecting the winners, the prize fund and other relevant information. In addition, Rafat Shiraliyev, Director of the Lankaran SME Development Center, presented an application form prepared by experts for the competition and explained to the participant how to write a business plan based on an example.
As part of the business plan competition, which runs until November 30, agri / eco-tourism service providers are invited to submit a business plan to improve or expand the tourism services that they provide or to launch new tourism activities within their Tourism Destination (TD). In order to increase the quality of the submitted business plans, EPF will organize consultation for potential applicants. Hence, interested organization  and entrepreneurs who want to submit a business plan during the competition will be provided with mentoring services by project experts for 1 month.
The business plan competition serve multiple purposes. First, the process of developing and improving a business plan is an additional tool for building capacity of the providers of agri / eco-tourism services. Second, the requirement for the business plans to align with the TD strategies promotes consistency in the development of the tourism destinations, furthers implementation of the strategies and strengthens the partnerships within the consortia. Third, the matching fund provides much needed resources for implementing the TD strategies which in turn help develop new agri / eco-tourism products, diversifies revenue sources of the local farmers and creates employment opportunities in rural areas.
Detailed information for the business plan competition can be found in the announcement posted on the website of the Eurasia Partnership Foundation or by writing to info@epfound.az