Cənub bölgəsindəki aqrar / ekoturizm xidmət təminatçılarına təlimlər keçirildi
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu və “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondu tərəfindən həyata keçirilən “AgriVision” layihəsini çərçivəsində 2021-ci ilin iyul – avqust aylarında Lənkəran iqtisadi rayonunda fəaliyyət göstərən fermer və sahibkarlara 15 gün ərzində 6 fərqli mövzuda bacarıqların artırılması təlimlər keçirilib.
Təlimlərin fermer və sahibkarların tələb və ehtiyaclarına uyğun olmasını təmin etmək üçün daha öncəki mərhələdə ekspert qiymətləndirmələri aparılıb. Xüsusən də aqro / ekoturizm xidmətlərinin özəl təminatçılarının təlim ehtiyacları müəyyən edilib. Ehtiyac olan sahələrə yerli təmanatçılar tərəfindən təqdim olunan qonaqlama və iaşə xidmətləri standartları, müştəri münasibətləri, marketinq, heyəti idarə etmək, strateji və maliyyə planlaşdırması və s. daxil idi. Bu qiymətləndirmələrə əsaslanaraq, AƏF bacarıqların artırılması fəaliyyətlərinin müfəssəl planını hazırladı, həmiçinin bacarıqların artırılması fəaliyyətlərini planlaşdırmaq və həyata keçirmək üçün müvafiq sahələrdən yerli mütəxəssisləri prosesə cəlb etdi.
Bu fəaliyyətlərin əsas hədəf qrupu, seçilmiş turizm məkanlarından olan konsorsiumun üzvləri idi. Bununla belə, AƏF boş yer və kifayət qədər tələbat olduqda Lənkəran şəhərindən və qonşu cənub rayonlarından seçilmiş konsorsiumlara üzv olmayan aqrar və ekoturizm xidməti təminatçılarını bu tədbirlərə qoşulmağa dəvət etdi. 29 iyun 2021 il tarixdən başlamış 24 avqust 2021 il tarixinə dək davam etmiş təlimlərdə Lənkəran iqtisadi regionundan olan kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən və ən əsası aqro-turizmə marağı olan 111 nəfər sahibkar iştirak etmişdir. İştirakçılar təlimlər zamanı “Aqroturizm sahəsində biznes planın hazırlanması”, “Aqroturizm fəaliyyətinə necə başlamalı”, “Aqroturizm sahəsində marketinq, satış və kommunikasiya”, “Aqro turların təşkili və inkişafı”, “Kiçik bizneslər üçün maliyyə planı və hesabatlılığın təşkili” və “Kiçik aqroturizm məkanlarında səliqə və gigiyena standartları” mövzularında məlumatlara yiyələnmiş və əlavə tədris materiallar ilə təmin olunmuşdurlar.

Trainings were provided to agri / ecotourism service providers in the southern region.
Within the framework of the “AgriVision” project implemented by Eurasia Partnership Foundation and “Constitution” Research Foundation with the financial support of the European Union, farmers and entrepreneurs operating in Lankaran economic region were trained for 15 days on 6 different topics in July-August 2021.
Expert assessments were conducted at an earlier stage to ensure that the trainings meet the needs and requirements of farmers and entrepreneurs. In particular, the training needs of private providers of agri / ecotourism services have been identified. Areas of need included standards of hospitality and catering services offered by the local providers, customer relations, marketing, managing staff, strategic and financial planning, and etc. Based on these assessments, EPF developed a detailed plan of capacity building activities, also engaged local experts from relevant industries in the process to plan and implement the capacity building activities.
The primary target group of the these activities would be the members of the consortia from the selected tourism destionations. However, EPF invited agri and eco-tourism service providers from Lankaran and neighbouring southern regions who are not members of the selected consortia to join these events when there is available space and sufficient demand. The trainings, which started on June 29, 2021 and lasted until August 24, 2021, were attended by 111 entrepreneurs from the Lankaran economic region, working in the field of agriculture and, most importantly, interested in agro-tourism. During the trainings, the participants were provided with information and additional training materials on “Development of a business plan in the field of agritourism”, “How to start agrotourism”, “Marketing, sales and communication in the field of agritourism”, “Organisation and development of agro-tours”, “Financial planning and accountability for small businesses” and “Tidiness and and hygiene standards in small agro-tourism destinations”.