» TƏHSİLİN YAXŞILAŞDIRILMASI PROQRAMI ÜÇÜN DƏSTƏK
Proqramın məqsədi məktəb rəhbərlərinin maliyyə idarəçiliyinin potensialını inkişaf etdirərək və məktəblərin büdcə xərcləri üzərində vətəndaşların nəzarətinin artıraraq təhsil büdcələrinin şəffaflığını artırmaq olub. Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu (AƏF), təhsil qanunvericiliyi layihəsini təhlil etmək üçün yerli hüquqşünaslar qrupu ilə olan işdən yanaşı, iki yerli təşkilat, BUTA – Bakıda Uşaqlar İnsani Kömək Fondu və Gəncədə İnformasiya İctimai Birliyi ilə əməkdaşlıq edərək  məktəb rəhbərlərinə, ən çox qiymətləndirən və prioritetləşdirən  aktual məsələlərin və illik büdcənin layihələndirməsinin valideyn və cəmiyyət üzvlərinin iştirakı ilə keçirilməsi üzrə təlim keçib.
Layihə çərçivəsində yerinə yetirilən fəaliyyətlər: (1) 14 məktəbdə Valideyn Komitələri və Məktəb Şuralarını seçmək üçün seçkilərin keçirilməsinə kömək edilib; (2) Məktəb direktorları üçün yeni mərkəzləşdirilmiş maliyyələşdirmə mexanizminin tətbiqi üzrə təlimlər 14 məktəbdən 5 nəfər heyət (direktor, direktor müavini, mühasib, məktəb şurasının sədri və valideyn komitəsinin nümayəndəsi) üçün aparılıb; (3) Yeni büdcədənkənar maliyyələşdirmə mexanizminin tətbiqi üzrə məktəb idarəçiləri və müstəqil şuralar ilə təşkil olunan mövzularda dəyirmi masa müzakirələri aparılıb; (4) Əli Bayramlı (indiki Şirvan) rayonunda 14 pilot məktəb şəbəkəsi yaradılıb; (5) Birgə məktəb-cəmiyyət təşəbbüslərinin dəstəklənməsi üçün AƏF tərəfindən 10-14 ədəd kiçik hədiyyə təqdim edilib; (6) Maliyyə və Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə büdcə və maliyyələşdirmə üçün məktəblərdə mövcud olan mexanizmləri aydınlaşdırmaq üçün yerli ofis və məktəblərlə birlikdə dəyirmi masa müzakirələri təşkil edilib; (7) Məktəblərin mərkəzləşdirilməmiş maliyyələşdirilməsinə, cəmiyyət – məktəb təşəbbüslərinə, büdcədənkənar pula və məktəb rəhbərliyinə valideynlərin cəlb olunmasına keçid məsələsində veb-əsaslı portal inkişaf etdirilib; (8) Silsilə məqalələr professional jurnallarda dərc edilib və  ictimaiyyətin təşəbbüslər haqda məlumatını artırmaq üçün ictimai televiziyada yeni mərkəzləşdirimiş maliyyələşdirmə sxemi ilə bağlı debatlar keçirilib; (9) Bakıda MDB ölkələrində baş verən oxşar təşəbbüslərlə təcrübə mübadiləsi üçün beynəlxalq konfrans keçirilib; (10) Yeni büdcədənkənar maliyyələşdirmə mexanizminin tətbiqində maneələr, o cümlədən maneələrin aradan qaldırılması barədə tövsiyələr hazırlanmış siyasət məqaləsi hazırlanmışdır: siyasət məqaləsi Təhsil Nazirliyinə təqdim edilib.

The program was aimed at increasing the transparency of educational budgets by developing the financial management capacities of school administrators and increasing citizen oversight over schools’ budget expenditures. In addition to working with a team of local lawyers to analyze draft education legislation, Eurasia Partnership Foundation was partnering with two local organizations, BUTA –Children’s Humanitarian Foundation in Baku and Knowledge Public Union in Ganja, to train school administrators on assessing and prioritizing their most pressing needs and designing annual budgets with parental and community members’ involvement.
The following activities in the framework of the project were fulfilled (1) elections facilitated in 14 schools to select Parent Committees and School Councils. School Councils developed action plans to oversee budgetary spending; (2) trainings in application of the new decentralized financing mechanism for school administrators conducted for 5 staff (including the director, deputy director, accountant, chairman of school council and representative of the parent committee) from 14 schools; (3) thematic round-table discussions held with school administrators and independent councils on application of new extra-budgetary funding mechanism; (4) network of 14 pilot schools established in Ali-Bayramli (Shirvan) region; (5) 10-14 small grants provided by EPF to support joint school-community initiatives; (6) round-table held with the Ministries of Finance and Education, together with their local offices and schools to clarify the mechanisms that are available to schools for budgeting and fundraising; (7) web-based portal developed on the issues of transition to decentralized financing of schools, community-school initiatives, extra-budgetary money and parental involvement in school management, etc.; (8) series of articles in professional journals published and debates on public TV on the new decentralized financing scheme for schools to raise public awareness of the initiative; (9) an international conference in Baku held to share experiences with similar initiatives undertaken in countries of the CIS; (10) policy paper developed on obstacles in implementation of new extra-budgetary funding mechanism, including recommendations on how to overcome the obstacles; policy paper submitted to Ministry of Education.